Prima pagină
Articole științifice
Știri medicale
Lexic de boli
Aditivi alimentari
Resurse de sănătate
Terapii complementare
Resurse naturale
Planificare familială Articole Sarcina și copilul mic Metode contraceptive Centre și Cabinete
Medicamente
Utile
Căutare avansată
Login





Parola uitata?
Nu ai cont? Creaza unul
Servicii integrate de medicină materno-fetală
Centrul de Medicină Materno-Fetală MedLife se va concentra în acest an pe dezvoltarea tehnicilor de reproducere asistată, integrate cu celelalte servicii oferite - imagistică, genetică medicală, screening pentru cancer genito-mamar, diagnostic prenatal, a declarat dr. Silviu Predoi, director medical. Centrul are programate pentru luna martie 20 de cupluri în vederea aplicării procedurilor de reproducere asistată. Un cuplu cu probleme de fertilitate sau sterilitate poate beneficia de o serie de tehnici de reproducere asistată precum stimulare ovariană, inseminare artificială, fertilizare in vitro, injecție citoplasmatică a spermatozoidului (ICSI) și crioprezervare.
În premieră pentru România, la acest centru se va face diagnostic preimplantațional cu echipamente de ultimă generație cu o echipă ultraspecializată, aceasta fiind cea mai nouă metodă de identificare a unor boli genetice și embriologice.
Acest diagnostic permite identificarea unor afecțiuni sau boli genetice care pot afecta fătul, cum ar fi anomalii cromozomiale (sindromul Down, sindromul Edwards, sindromul Patau) și boli monogenice cum sunt fibroza chistică, siclemia, anemia Cooley (thalasemia majoră) sau boala Tay- Sachs.
În România, cele mai frecvente boli genetice sunt sindromul Down, sindromul Edwards, sindromul Patau, fibroza chistică, thalasemia majoră. Diagnosticul preconcepțional permite constatarea anumitor boli genetice de care suferă sau la care sunt predispuși viitorii părinți, precum și identificarea cauzelor de infertilitate și sterilitate, a explicat dr. Andreea Mustață, specialist în genetică. Diagnosticul prenatal se realizează în al doilea trimestru de sarcină și are în vedere potențialele boli genetice care ar putea afecta fătul, iar diagnosticul postnatal este efectuat după nașterea copilului, pentru a analiza dacă acesta a moștenit anumite boli genetice.
Indicațiile pentru diagnosticul preimplantațional se dau în cazul cuplurilor care au în familie cel puțin un membru purtător sau afectat de o boală genetică, în cazul femeilor de peste 35 de ani, al celor cu boală abortivă, al cuplurilor cu eșecuri de fertilizare in vitro sau al bărbaților cu infertilitate care necesită ICSI, a subliniat dr. Andreea Mustață.
Termenul de medicină materno-fetală a apărut la începutul anilor '70 în SUA, fiind o nouă modalitate de abordare a obstetricii, a explicat prof. dr. Dimitrie Pelinescu Onciu, directorul spitalului. El a adăugat că acest concept permite îngrijirea mamei și copilului simultan,oferindu-le cuplurilor cu probleme asistență medicală în echipă, integrativă, lucru mai greu de realizat într-un spital public.
Unul dintre obiectivele centrului are în vedere promovarea unei abordări moderne în obstetrică-ginecologie, cu realizarea unei colaborări directe între ginecolog, genetician, embriolog, endocrinolog și medicul de laborator, a spus președintele MedLife, Mihai Marcu.
Unul dintre motivele pentru care există un număr mare de solicitări la acest centru este tendința femeilor de a amâna o sarcină după vârsta de 30-35 de ani, din motive socio-economice, fapt ce reprezintă un prognostic negativ pentru fertilitatea femeii.
Costul pentru o fertilizare in vitro simplă este de 1300 de euro, iar pentru cea cu ICSI este de 1600 de euro. Inseminarea artificială costă 150 de euro, iar implantarea de embrioni congelați, 400 de euro. /Rompres/

Acest articol a fost citit de 1499 ori.

Comenteaza articolul
Nume:
Titlu:
Comentariu:

Cod:* Code


Fii primul care comenteaza articolul
 
 

Cauta produse in Farmacia online PCFarm.ro


Lentile de contact
Optiland.ro