Prima paginã
Articole ºtiinþifice
ªtiri medicale
Lexic de boli
Aditivi alimentari Secretul aditivilor Cautã E-uri
Resurse de sãnãtate
Terapii complementare
Resurse naturale
Planificare familialã
Medicamente
Utile
Cãutare avansatã
Login





Parola uitata?
Nu ai cont? Creaza unul
Acidul pantotenic (Vitamina B5)
ImageAcidul pantotenic, o altã vitaminã din complexul B, se gãseºte larg rãspândit în alimentele vegetale ºi animale, care conþin cantitãþi suficiente pentru împlinirea necesarului zilnic, de 4-10 mg. În organism acidul pantotenic este inclus în coenzima A , necesarã în relaþiile de transfer ale grupãrilor acetil importante înmetabolismul glucidelor, compuºilor lipidici, proteinelor ºi profirinelor.
Carenþa de acid pantotetic, provocatã experimental, se manifestã prin tulburãri neurologice(parestezii în extremitãþi, mialgii, cefalee, obosealã, tulburãri de somn) ºi tulburãri digestive(greaþã, vomã, flatulenþã), corectate prin tratamentul vitaminic specific. Administrarea de pantotenat de calciu 400 mg – 1g/zi, atenueazã simptomele acestei afecþiuni.
Acidul pantotenic este folosit ºi în tratamentul nevritei diabetice, în unele boli de piele, în ileusul paralitic, dar eficacitatea este îndoielnicã.

Acest articol a fost citit de 942 ori.

Comenteaza articolul
Nume:
Titlu:
Comentariu:

Cod:* Code


Comentarii (1)
 
1. Scris de Anda in 17-05-2012 23:30
 
 
 
TPQWLZmyZTzSVAbEVKj
Appeal to nature funcţionează, lumea intră een extaz ce2nd aude cuve2ntul natrual şi afacerea eenfloreşte. Dacă mai pui la socoteală şi isteria cu E-urile, obţii reţeta succesului, cel puţin een privinţa publicităţii.Target-ul e format din amatorii de oscillococcinum, care cred een memoria apei , care cumpără apă bio la 15 lei litrul şi care se isterizează la glutamat şi coloranţi, dar care consideră slana şi pălinca ardelenească sănătoasă. Sunt cei care nu-şi pun een valoare cunoştinţele de chimie elementară: o moleculă de substanţă extrasă din floare de colţ, mătrăgună, bivol castrat sau sintetizată een laborator prin reacţia altor substanţe este aceeaşi. E drept, diferenţele apar atunci ce2nd pe le2ngă substanţa principală se regăsesc şi altele secundare, een cantităţi mici: zahărul brun mai conţine şi ceva minerale pe le2ngă cel alb, pe2inea neagră mai are şi tăre2ţe pe le2ngă cea albă etc substanţe care ori sunt benefice pentru organism, ori uşurează metabolizarea substanţei care ne interesează pe noi. Deci există un se2mbure de adevăr, care poate eensemna mult sau puţin, de la caz la caz: de exemplu, fierul este puţin sau deloc absorbit een absenţa acidului folic, acid care poate fi introdus tot pe cale chimică een comprimat (een cazul pastilelor).Legat de produsele pentru uz extern, pe le2ngă gogoaşa cu substanţe artificiale , este o necunoscută dacă coloranţii se resorb prin piele şi deci prezenţa lor are vreo relevanţă een crema aia. Tind să cred că n-au nici o treabă şi chiar dacă ar avea, absorbţia ar fi categoric mai redusă faţă de cea realizată prin eengurgitare/digestie, deci efectul negativ ar fi cam ce2t ar ajuta la răceală 5 molecule de zeamă de raţă (nu e cazul la oscillococcinum, care e mult mai bun conţine URME de raţă).
 
 
 

Cauta produse in Farmacia online PCFarm.ro


Lentile de contact
Optiland.ro